Perovszkit és szilícium alapú tandem napelemcella fejlesztése
Korunk egyik legígéretesebb, alacsony gyártási költségekkel kecsegtető napelem-alapanyagai a perovszkit kristályszerkezetű szerves félvezető anyagok. Ezek abszorpciós spektruma azonban keskenyebb a kristályos szilíciumnál, ezért kézenfekvő ötlet, hogy a kristályos szilícium és a perovszkit alapú technológiákat ö un. tandem cellába ötvözzük, amelynek előállítása költsége valamelyest meghaladja a kristályos napelemekét, azonban számottevően magasabb hatásfokkal rendelkezik.
A témát választó hallgató(k) különböző területeken kapcsolódhatnak be a tanszéken folyó kutatási és fejlesztési munkába. Egyik fő feladat a perovszkit alapú technológia kidolgozása, először önálló napelemcellaként, majd ezen cella integrálása hagyományos kristályos szilícium alapú napelemekkel. További jelentős a feladat a tanszéken korábban kidolgozott egykristályos szilícium napelemstruktúra optimalizálása és átdolgozása tandem struktúrában való alkalmazáshoz. Ezt követi a teljes struktúra elméleti számításokon alapuló optimalizálása (hatásfok, spektrális viselkedés, hőmérsékletfüggés) és az optimális tandem struktúra gyakorlati kidolgozása. Bővebb információk és az aktuális feladatok részletezései a témavezetővel történő egyeztetés során kaphatók.
A másik fő irányvonal a tandemcella üzemi viselkedésének modellezése, a tanszéken fejlesztés alatt álló modellek segítségével.
A téma választása esetén a technológiai részfeladatok elvégzése tisztatéri mukavégzést is igényelhet.