A mellékspecializációról
A mai világunk egyik legnagyobb kihívását a jövő energiaellátásának megteremtése jelenti. Az energetikai szektor az elmúlt évtizedben óriási változásokon ment keresztül, amelyet a jelenlegi gazdasági, politikai és nem utolsó sorban társadalmi trendek tovább gyorsítanak: az energiafelhasználás egyre inkább a villamos energia irányába tolódik, az olcsó és megbízható energiaellátás fontossága mellett pedig egyre nagyobb az igény a környezetkímélő módon termelt energiára és az energiafüggetlenségre, továbbá egyre nagyobb szerepet kap a hatékony és tudatos energiahasználat. Ennek megfelelően megfigyelhető a fosszilis energiahordozók egyre kisebb és a megújuló energiaforrások egyre nagyobb arányú használata az energiamixben, amelyet azonban már nem csak központi nagy erőművekben állítanak elő, hanem nagyszámú lakossági tulajdonban lévő kiserőművekben is. Így az új energiatermelési technológiák terjedése mellett megfigyelhető, hogy a korábbi, centralizált energiatermelés és elosztás egyre jobban eltolódik a sokszereplős, decentralizált energiatermelés és hálózati elosztás irányába. Ez a jelenleg is folyamatosan változó és átalakuló energetikai környezet mind műszaki, mind gazdasági és szabályozási szempontból jelentősen túlmutat a korábban jellemző villamos energiagazdálkodáson, és a klasszikus villamos energetikai ismereteken túl számos új, egyéb szakterületekre is kiterjedő ismereteket igényel az új kihívások hatékony megoldásához.
A mellékspecializáció célkitűzése, hogy olyan elméleti és gyakorlati ismeretanyagot biztosítson a hallgatóknak, amelyekkel felkészülnek a villamos energetikai szektorban várható trendek és fejlődési irányok szakmai kihívásaira, mint például a megújuló energiaforrások egyre nagyobb mértékű alkalmazása, a decentralizált hálózatok kérdései és az otthonok önálló energiaellátása és energiahatékonysága. A mellékspecializáció a hangsúlyt a villamos energia megújuló energiaforrásokból történő termelésre és az energiamenedzsmentre fekteti. A tárgyak keretében bemutatjuk az megújuló energiaforrások hasznosításának műszaki megoldásait (technológiák és komponensek), jellemzőit és korlátait, különös hangsúlyt fektetve a jelenleg legelterjedtebb és legnagyobb potenciállal rendelkező zöld villamosenergia-termelési technológiára, a napelemekre és azok gyakorlati alkalmazására (lakossági- és ipari méretű naperőművek felépítése, tervezése és karbantartása, napelemes rendszerek modellezése, termelésbecslés és előrejelzés). Az energiamenedzsment terén a tananagyag lefedi a megújuló energiaforrások hálózatra csatlakoztatásából adódó problémák (teljesítményingadozások, hálózatszinkronizálás, decentralizált energiaelosztás) lehetséges megoldásait, a szigetüzemű rendszerek témakörét, az energiatárolási kérdéseket valamint a szabályozási környezetet. A mellékspecializáció tárgyainak keretében a hallgatók ezen túlmenően mind az energiatemelés, mind az energiamenedzsment területén megismerkednek azokkal a várható fejlődési trendekkel és műszaki megoldásokkal, amelyek a közeljövőben alakítani fogják a szakterületet.
A mellékspecializáció tárgyai
Zöld villamosenergia–termelés
A tantárgy célja a hallgatókat megismertetni a megújuló energiaforrásokból történő – főként villamos – energiaelőállítás műszaki megoldásaival. A tantárgy az átfogó áttekintés mellett főként a Magyarországon legjellemzőbben alkalmazott energiatermelő rendszerekre, azaz a szélerőművekre és a napelemekre helyezi a hangsúlyt, tárgyalva ezek jellemzőit, lehetőségeit, a technika jelen állását és jelenlegi fejlődési irányait. Emellett a tárgy kertében ismertetjük a megújuló energiaforrásokból történő energiaelőállítás fejlődési trendjeit és jövőbeli lehetőségeit.
Megújulóenergia-menedzsment
A tantárgy célja a hallgatókat megismertetni a megújuló energiaforrásokra épülő energiagazdálkodás módszereivel és lehetőségeivel. Ennek során a tárgy kitér az energiaelosztó rendszer sajátosságaira és szabályozási mechanizmusaira, a megújuló energiaforrások a jelen rendszerbe történő beillesztésének problémáira és lehetséges megoldásaira, valamint a további elterjedésükhöz szükséges rendszer- és felhasználói szintű szemléletváltásra, bemutatva a rendelkezésre álló és a jövőben várható műszaki megoldásokat és technológiákat.
Zöld energetika laboratórium
A hallgatók vezetett laborgyakorlatokok keretein belül sajátítják el a megújuló energiaforrásokkal történő energiatermelésben valamint az energiaelosztásban alkalmazott gyakorlati módszereket. A tantárgy első felében a hallgatók egy napelem mérési és modellezési, valamint termeléselőrejelzési folyamatán haladnak végig, a második felében pedig a hálózatra kapcsolás módszereivel, inverter szabályozással és hálózatszámítással foglalkoznak.